RPH

RPH TAYAMUM


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH        : 11.07.2012
HARI              : KHAMIS
MASA                        : 80 Minit
KELAS          : TAHUN 5 MAKKAH
BILANGAN  : 33 ORANG PELAJAR
TAJUK          : TAHARAH
SUB TAJUK : TAYAMMUM



Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya taharah dalam islam dan kehidupan


OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
       
a)  Menyebut pengertian tayammum
b)  Membanding beza antara tayammum dengan
berwudu’
c)  Melaksanakan tayammum dengan betul


BBB              : Video, Debu Tanah, Slaid Power Point       
Nilai Murni     : Bersyukur, Istiqamah, Bersih dan Jujur
KBKK            : Menjana idea, Banding Beza



NILAI/ BBM/ KEMAHIRAN BERFIKIR
KAEDAH
AKTIVITI PELAJAR
AKTIVITI GURU
ISI KANDUNGAN
MASA / LANGKAH

Nilai
·         Mengingati Allah sebelum majlis ilmu bermula
·         Berkeyakinan

BBB
·         Video

Kemahiran berfikir
·         Menjana minda








-          Sumbangsaran


-          Pelajar  memberi respon berkenaan pertanyaan guru
-          Pelajar memberi perhatian kepada video yang ditayangkan


- Guru meminta pelajar merenungkan apakah perbuatan yang telah dilakukan pada awal pagi?
- Guru meminta pelajar menyatakan apakah mereka telah buat sebelum menunaikan solat.
- Guru menayangkan video berkenaan tayamum.











-          Buka majlis ilmu dengan surah al-Fatihah dan doa:
بسم الله الرحمن الرحيم
اَللَّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنَا فُتُوْحَ الْعَارِفِيْنَ وَارْزُقْنَا فَهْمَ النَّبِيِّنَ وَإِلْهَامَ الْمَلَائِكَةِ المُقَرَّبِيْنَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

Permulaan
Set Induksi
( 10 minit )



Nilai
·         Memberi perhatian

BBM
·         Slaid powerpoint
·         Buku teks

Kemahiran Berfikir
·         Menjana idea

-         Soal jawab
-         Penerangan




-          Pelajar memberi jawapan

-          Guru menerangkan pengertian tayamum dan bertanyakan mengapa dibolehkan bertayamum dan sebab yang membolehkan bertayamum?
-          Guru menjelaskan konsep dan cara-cara bertayamum.

-          Erti tayamum
-          Sebab membolehkan tayamum
-          Cara-cara bertayamum(teori)



Langkah 1
Teori Tayamum

( 15 minit )



Nilai
·         Memberi perhatian

BBB
·         Debu Tanah

Kemahiran Berfikir
·         Menjana idea
·         Berfikir secara pantas

-         Demostrasi
-         Penerangan



-          Pelajar memberi perhatian kepada demostrasi guru
-          Guru meminta pelajar melakukan tayamum seorng demi seorang

-          Guru menunjukkan demostrasi cara bertayamum


-          Cara-cara bertayamum(praktikal)

Langkah 2

(30 minit)       


Nilai
-          Kerjasama

BBB
-          Deria lihat


Kemahiran Berfikir
-          Berfikir secara kreatif
-          Menjana idea
-          Menganalisis jawapan
-          Mempercepatkan proses mengingat

-          Soal jawab


-          Pelajar memberi respon kepada soalan guru

-          Guru meminta pelajar:
1)      Menyebut pengertian tayamum
2)      Membanding beza antara tayamum dengan wudu’
3)      Melaksanakan tayamum dengan betul


-          Penilaian

  Langkah 3
 ( 15 minit )





Nilai
·         Hormat-menghormati
·         Berani
·         Saling menerima pendapat


-          Sumbang saran
-          Penjelasan


-          Pelajar merumuskan tentang tajuk yang telah dibincangkan

-          Guru membuat kesimpulan berkenaan isi tajuk pelajaran
-          Guru meminta pelajar membuat latihan berkenaan tayamun di rumah.

-           

Penutup
( 10 minit )



Refleksi :





No comments:

Post a Comment