RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 11.07.2012
HARI : KHAMIS
MASA : 80 Minit
KELAS : TAHUN 5 MAKKAH
BILANGAN : 33 ORANG PELAJAR
TAJUK : TAHARAH
SUB TAJUK : TAYAMMUM
Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mengetahui tentang pentingnya taharah dalam islam dan kehidupan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat:
|
a) Menyebut pengertian tayammum
|
b) Membanding beza antara tayammum dengan
|
berwudu’
|
c) Melaksanakan tayammum dengan betul
|
BBB : Video, Debu Tanah, Slaid Power Point
Nilai Murni : Bersyukur, Istiqamah, Bersih dan Jujur
KBKK : Menjana idea, Banding Beza
NILAI/ BBM/ KEMAHIRAN BERFIKIR
|
KAEDAH
|
AKTIVITI PELAJAR
|
AKTIVITI GURU
|
ISI KANDUNGAN
|
MASA / LANGKAH
|
Nilai
· Mengingati Allah sebelum majlis ilmu bermula
· Berkeyakinan
BBB
· Video
Kemahiran berfikir
· Menjana minda
|
- Sumbangsaran
|
- Pelajar memberi respon berkenaan pertanyaan guru
- Pelajar memberi perhatian kepada video yang ditayangkan
|
- Guru meminta pelajar merenungkan apakah perbuatan yang telah dilakukan pada awal pagi?
- Guru meminta pelajar menyatakan apakah mereka telah buat sebelum menunaikan solat.
- Guru menayangkan video berkenaan tayamum.
|
- Buka majlis ilmu dengan surah al-Fatihah dan doa:
بسم الله الرحمن الرحيم
اَللَّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنَا فُتُوْحَ الْعَارِفِيْنَ وَارْزُقْنَا فَهْمَ النَّبِيِّنَ وَإِلْهَامَ الْمَلَائِكَةِ المُقَرَّبِيْنَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ
|
Permulaan
Set Induksi
( 10 minit )
|
Nilai
· Memberi perhatian
BBM
· Slaid powerpoint
· Buku teks
Kemahiran Berfikir
· Menjana idea
|
- Soal jawab
- Penerangan
|
- Pelajar memberi jawapan
|
- Guru menerangkan pengertian tayamum dan bertanyakan mengapa dibolehkan bertayamum dan sebab yang membolehkan bertayamum?
- Guru menjelaskan konsep dan cara-cara bertayamum.
|
- Erti tayamum
- Sebab membolehkan tayamum
- Cara-cara bertayamum(teori)
|
Langkah 1
Teori Tayamum
( 15 minit )
|
Nilai
· Memberi perhatian
BBB
· Debu Tanah
Kemahiran Berfikir
· Menjana idea
· Berfikir secara pantas
|
- Demostrasi
- Penerangan
|
- Pelajar memberi perhatian kepada demostrasi guru
- Guru meminta pelajar melakukan tayamum seorng demi seorang
|
- Guru menunjukkan demostrasi cara bertayamum
|
- Cara-cara bertayamum(praktikal)
|
Langkah 2
(30 minit)
|
Nilai
- Kerjasama
BBB
- Deria lihat
Kemahiran Berfikir
- Berfikir secara kreatif
- Menjana idea
- Menganalisis jawapan
- Mempercepatkan proses mengingat
|
- Soal jawab
|
- Pelajar memberi respon kepada soalan guru
|
- Guru meminta pelajar:
1) Menyebut pengertian tayamum
2) Membanding beza antara tayamum dengan wudu’
3) Melaksanakan tayamum dengan betul
|
- Penilaian
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Nilai
· Hormat-menghormati
· Berani
· Saling menerima pendapat
|
- Sumbang saran
- Penjelasan
|
- Pelajar merumuskan tentang tajuk yang telah dibincangkan
|
- Guru membuat kesimpulan berkenaan isi tajuk pelajaran
- Guru meminta pelajar membuat latihan berkenaan tayamun di rumah.
|
-
|
Penutup
( 10 minit )
|
Refleksi :
No comments:
Post a Comment